**

 Under the dome یا زیر گنبد درباره‌ی ساکنان شهر کوچک چسترز میل است که ناگهان در یک روز قشنگ گنبدی شفاف دور شهرشان به وجود می‌آید و آنها را از دیگر نقاط دنیا، و طبعا از تمدن و نشانه‌های آن (برق، گاز ، اینترنت، مخابرات و ...) جدا می‌کند.هیچکس نمی‌داند این گنبد مرموز  چیست و از کجا آمده است، فقط با دادن چند کشته می‌فهمند که چیزی از آن رد نمی‌شود.

جلوه‌های ویژه Under the dome برای یک سریال نسبتا خوب است، سکانس نصف شدن گاو از وسط به خصوص سکانس تاثیرگذاریست. از نکات مهم این سریال این است که از روی یکی از کتابهای استفن کینگ به همین نام ساخته شده و خود او هم جزء تهیه‌کننده‌]‌هاست، اسم بزرگ دیگر سریال هم استیون اسپیلبرگ به عنوان تهیه‌کننده است. مشکلی که بسیاری از سریالهای آمریکایی دارند این است که به خاطر یکسری مسایل درون شرکتهای سازنده تیم سازنده سریال هر چه در چنته دارند در اپیزود اول یا پایلوت رو می‌کنند و در اپیزودهای بعدی سریال از تب و تاب می‌افتد، Under the dome هم تقریبا از همین مشکل رنج می‌برد، بعد از شروع طوفانی در قسمت اول در قسمتهای بعدی ریتم سریال بسیار کند می‌شود و اطلاعت بصورت قطره‌چکانی به مخاطب داده می‌شود، بطوری که داستان و وقایع روی داده در بعضی اپیزودها را در یکی دو جمله می‌توان خلاصه کرد.

استفن کینگ نویسنده تواناییست و معمولا کارهای خوبی از روی آثارش ساخته می‌شود اما Under the dome به نظر من یکی از آنها نیست. تا جایی که من فهمیدم گویا بسیاری از شخصیتهای کتاب برای اینکه در قالب یک درام تلویزیونی درآیند تغییراتی یافته‌اند و همین به کلیت ماجرا ضربه زده(در باب این یک قسمت خیلی مطمئن نیستم). شخصیتها چیزی نیستند که شما از یک جامعه مستقر در شهری کوچک که اقتصاد اصلیش کشاورزی‌ست انتظار دارید، نحوه لباس پوشیدنشان و رفتارشان به هیچ وجه با موقعیتشان سنخیت ندارد. بعضی از شخصیتها هم تا حد زیادی سطحی‌اند، مثلا لیندا کلانتر شهر تا حد زیادی شبیه یک دختربچه ۱۲ ساله رفتار می‌کند.

Under the dome سریال نسبتا خوبیست و ایده‌ی جالبی (با وجود تکراری بودن) دارد اما حداقل برای من سریال دلچسبی نیست و دیگر آن را دنبال نخواهم کرد. اگر دنبال یک سریال در ژانر میستری با رگه‌های درام می‌گردید امتحانش کنید.